حتما برایتان پیش آمده که بخواهید موضوعی را برای گروهی توضیح دهید و میدانید که گاهی حرف زدن های طولانی باعث خستگی مخاطبان میشود و ممکن است ازهمان اوایل بحث فقط شنونده باشند بدون درک هیچ یک از مفاهیم سخنرانی. برای سهولت در ارتباط با مخاطبان میتوانید از روش جدیدی به نام اینفوگرافیک که این روزها طرفداران زیادی هم دارد استفاده کنید.

اینفوگرافیک (infographic) خلاصه شده ی دو کلمه اطلاعات (information) و گرافیک (graphic) می باشد که هدف آن نمایش تصویری اطلاعات و داده های ذهنی ما بصورت ساده و قابل فهم برای مخاطبان است. اینفوگرافیک ها مفاهیم و پیام های ما را با ترکیب عکس ها و نمودارو نقشه ها بصورت ساده و سریع برای مخاطبان انتقال میدهند.

عکس-اینفوگرافیک

نکات ضروری طراحی اینفوگرافیک

برای تولید و استفاده موثر از اینفوگرافیک برای دستیابی به موفقیت در راستای استراتژی بازاریابی محتوا

۱- برای  طراحی Infographic خود یک داستان پیدا کنید و برای داستان خود یک عنوان قانع کننده

قبل از اینکه شروع به طراحی اینفوگرافیک خود کنید، درباره داستانی که می خواهید بگویید فکر کنید. چون فضای محدودی برای محتوا در اختیار دارید باید روی یک هدف متمرکز شده و مشخص کنید چه اطلاعات و داده هایی را میخواهید برای بینندگان منعکس کنید، سپس با یک عنوان جذاب خوانندگان را مشتاق به ادامه در محتوای خود کنید.

۲- یک طرح و قاب مناسب با داده های خود انتخاب کنید

صدها نمونه الگوریتم و و طرح اطلاعاتی برای انتخاب موجود است از بین آن ها بهترین طرح اطلاعاتی را برای داده های خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، شما می توانید یک طرح  را در حداقل یک ستون یا با توجه به طرح خود در دو یا بیشتر ستون برای اینفوگرافیک خود استفاده کنید.

۳- ترکیب متفاوت عناصر طراحی اینفوگرافیک

تایپوگرافی یک عنصر بسیار مهم برای طراحی infographic است و یکی از راه های شما برای توضیح دادن ایده ها و اطلاعات شما، زمانی که در طرح شما تصاویر، نمودار ها یا آیکون ها نیستند تایپوگرافی یکی از راه های شما برای بیان ایده و اطلاعات شماست. در نتیجه بهترین فونت برای داده های خود انتخاب کنید، برای حفظ انعطاف پذیری طرح های خود حداکثر تا سه نوع فونت استفاده کنید و تنها به یک قلم اکتفا نکنید و سعی کنید متن خود را محدود کنید توجه داشته باشید که متن شما به عنوان یک توضیحی ثانویه برای محتوای بصری شماست.

احتمالا این جمله ی معروف  “ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است” 

را شنیده اید این یعنی انسان ها اطلاعات تصویری را راحت تر و زودتر تجزیه و تحلیل می کنند و مدت زمان بیشتری در ذهنش باقی می ماند

تا اینجا که همه ی این ها خوب است اما به نظر می رسد

اینفوگرافیک کارسخت، وقت گیر و گرانی است،

درست است؟

اشتباه نکنید!

البته که کار مشکل و وقت گیری است اما تا وقتی که ترفندهای ایجاد اینفوگرافیک را نمی دانید!

شما تلاش و وقت زيادي صرف ايجاد اینفوگرافیک کرده اید،

ولی به نتیجه ی دلخواه خود نرسیده اید، اين بدان معنا نيست که شما بايد دست بکشید.

با ما همراه باشید