تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک، به معنیِ انجام معاملات تجاری، از طریق ابزارهای الکترونیکی مانند اینترنت، تلفن، تلویزیون و کامپیوتر است که برای بسیاری از مردم تجارت الکترونیک را به عنوان راهی برتر برای فروش با چند کلیک بجای فروشگاه هایی از آجر و ملات جایگزین کرده اند. تجارت الکترونیک پدیده‌ای است که به سرعت درحال رشد است، ستگاه های موبایل تا حد زیادی به افزایش تجارت الکترونیک کمک می کنند: تخمین زده می شود که تا پایان سال جاری تنها ۷۰ درصد از کل ترافیک تجارت الکترونیک را شامل می شوند. سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک بیشتر به افزایش محبوبیت تجارت الکترونیک کمک کرده اند. فیس بوک درآمد تبلیغاتی ۹٫۱۶ میلیارد دلار در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ را گزارش کرد (که ۴۷٪ افزایش از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ است) و ۸۷ درصد کل درآمد تبلیغات فیسبوک از دستگاه های تلفن همراه است. همانطور که سایت های رسانه های اجتماعی با سیستم عامل های تجارت الکترونیک مانند Shopify ادغام می شوند، افراد بیشتری تجارت الکترونیک را با عادت های خرید روزانه خود ادغام خواهند کرد.

تجارت الکترونیک از بین نمی رود بلکه رو به روز در حال افزایش و رشد است: با توجه به تحقیقات تجارت دیجیتال، تجارت الکترونیک ۱۷٪ از کل خرده فروشی ها را تا سال ۲۰۲۲ تصاحب خواهد کرد.

تجارت الکترونیک Ecommerce ،

کوتاه شده ی ” electronic commerce “،

فرایند خرید و فروش کالاهای فیزیکی و الکترونیکی بصورت آنلاین است.

تجارت الکترونیک Ecommerce ، کوتاه شده ی ” electronic commerce ” است

و به هرگونه کسب و کار یا معامله تجاری که به صورت الکترونیکی انجام شود اطلاق میشود.

تجارت الکترونیک به عنوان فرآیند خرید و فروش کالاهای فیزیکی و الکترونیکی آنلاین شناخته شده است.

نمونه هایی از خرید آنلاین خرده فروشی، سایت هایی مانند eBay، کالاهای تجاری، خدمات بین شرکتها و بانکداری آنلاین است.

انواع تجارت الکترونیک

سه نوع اصلی از معاملات تجارت الکترونیکی وجود دارد:

بنگاه به بنگاه (B2B)
مدل بنگاه به بنگاه یا مدل تجارت شرکت با شرکت، نوعی مدل تجارت است که در آن یک کسب و کار یا شرکت محصولات و یا خدمات خود را به طور مستقیم به یک کسب و کار یا شرکت دیگر به فروش می رساند.

بنگاه به مشتری (B2C)
مدل بنگاه با مصرف کننده، نوعی مدل تجارت است که در آن یک کسب و کار یا شرکت محصولات و یا خدمات خود را به طور مستقیم به مصرف کنندگان میفروشد.

مشتری به مشتری (C2C)
مدل مشتری با مشتری، نوعی مدل تجارت که در آن یک مصرف کننده یا مشتری محصولات و یا خدمات خود را به طور مستقیم به وسیله حراج یا رسانه های اجتماعی به مشتریان دیگر می‌فروشد.

مزایای تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک برای کسب و کارها در چند راه عمده مفید است:

با محدود کردن هزینه های مالکیت و اجرای یک فروشگاه فیزیکی می تواند هزینه ها را کاهش دهد.

سریع تر و راحت تر از بیشتر معاملات تجاری سنتی است و می تواند به مصرف کنندگان در مناطقی که موانع جغرافیایی مانع از گسترش خرده فروشی فیزیکی می شوند، برسد.

سرمایه گذاری در تجارت الکترونیک می تواند درآمد را افزایش دهد، به کسب و کار اجازه می دهد تا به مشتریان بیشتری نسبت به مکان های فیزیکی دسترسی پیدا کند و همچنین دارای توانایی بالایی برای نفوذ بیشتر در خرید است.

تجارت الکترونیک برای مصرف کنندگان، هزینه های خود را با ارائه گزینه های بیشتر کاهش می دهد.

به عنوان مثال، اگر شما بخواهید بهترین تلویزیون را بخرید، باید بهترین قیمت را برای یک تلویزیون پرداخت کنید. اما در حالت آنلاین، شما می توانید هزینه های تلویزیون های مختلف را مقایسه کنید، یا می توانید مارک های تلویزیونی یکسان را در فروشگاه ها و سایت های بی شمار دیگر بررسی کنید. اساسا تجارت الکترونیک به شما امکان می دهد قیمت ها را با کل دنیا مقایسه کنید، نه فقط در منطقه جغرافیایی خود، بهترین انتخاب با بهترین نام تجاری متناسب با بودجه شما پیشنهاد دهد

همانطور که تجارت الکترونیک تکامل می یابد، مهم است که نگاهی به روند تجارت الکترونیک داشته باشید. حتی اگر شما یک فروشگاه آجری و فیزیکی دارید، هنوز هم می توانید با یادگیری در مورد تجارت الکترونیک در حوزه ی خود بهره مند شوید، زیرا تجارت الکترونیک یک شاخص خوب برای آنچه که مصرف کنندگان از تجربه خرید خود انتظار دارند میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *